Revolucionarni španski zakon
Na Dnevniku sem zasledil naverjetno novico:
Poslanci španskega parlamenta bodo podprli zakon o pravici šimpanzov do življenja in svobode. To je prvič v zgodovini, da neka nacionalna zakonodaja podeljuje takšno pravico bitjem, ki niso ljudje.
Čeprav sem bil nad Španci velikokrat razočaran (srednjeveški genocid, bikoborbe), lahko vseeno rečem, BRAVO! V času socialistične vlade Zapaterja, iz Španije kar ne nehajo prihajati informacije, ki so daleč od zatohlosti tradicije. Podobno, kot me je navdušila slika noseče španske obrambne ministrice, ki pregleduje četo, me je tudi ta zakon.
O nečem podobnem sem že tudi sam pisal, kjer sem se zalagal, da bi umore nekaterih vrst živali sankcijsko izenačili z umorom človeka.
Krščansko ideologijo, ki postavlja človeka na nivo lastnika živih bitij (zaradi dobrikanja človeku, kot tržni niši), ki naj bi mu zgolj služile, so vsaj v Španiji delno postavili na smetišče. Človeštvo je od nastankov krščanstva že zelo napredovalo ter si v veliko pogledih podredilo naravo. Živali in rastline niso tisti faktor, ki nas globalno ogrožajo ampak je zadeva obrnjena. Mi smo tisti, ki ogrožamo živa bitja na tem planetu. Zato krščanski diskurz, kjer prevladuje diktatura boga (v resnici tistega, ki ga zastopa), moškega šovinizma in človeškega vrstnega egoizma nad živimi bitji, ne sodi več v zdajšnji čas in ga je potrebno za vedno zavreči.
V zakon bi bilo potrebno vključiti še več živali, predvsem vse tiste, ki so ogrožene. Tudi rastline, recimo stara drevesa v mestih bi morala dobiti status polnopravnih prebivalcev.
Tudi človek je vrsta živali. Vendar take vrste, ki zaradi svojega neslutenega razrasta po celotnem planetu ogroža vse druge živali. In ker baje razpolagamo z neko pametjo in zavestjo, ki nam jo je dala evolucija, potem ne vem, zakaj ne bi zaščitili druge živali pred nami samimi. Res je, da je pojmovanje pravic ljudi zaradi razrasta globalizacije in neoliberalizma, že skoraj v domeni utopije a kljub vsemu je španski signal vreden pohvale. Konec koncev sta globalizacija in neolibaralizem človeški pogruntavščini, zato naj sam nosi posledice zanju.
Slovenija, ki jo smatram za precej nazadnjaško državo, verjetno kaj takega ne bo nikoli sprejela. Le kdo se bo odpovedal pečenju polhov, mačo potrebam po lovskih trofejah in podobnim podeželjskim “folklornim” neumnostim? Slovenceljn Janez že ne.
21 komentarjev »
Oddajte komentar
-
Arhivi
- maj 2012 (1)
- april 2012 (2)
- marec 2012 (5)
- januar 2012 (2)
- december 2011 (2)
- november 2011 (2)
- avgust 2010 (4)
- julij 2010 (2)
- junij 2010 (5)
- maj 2010 (2)
- april 2010 (6)
- marec 2010 (2)
-
Kategorije
-
RSS
Entries RSS
Comments RSS
Tudi meni je bilo všeč, da je častno četo pregledovala noseča ženska. Večina ministric v Španiji je žensk. Pozitivnih presenečenj pa še kar ni konec:
http://www.mladina.si/dnevnik/27-06-2008-marinaleda_-_alternativa__ki_deluje/
Morda se bo pa treba preseliti tja. Ah ne, raje naredimo enako tu!
Wow, hvala za tale link. Zelo zanimivo, kako so rešili vse te probleme. Kdo bi si mislil, da lahko kaj takega obstaja na tem dehumaniziranem svetu…Vendar, če ljudje nekaj hočejo in postavijo prave mehanizme, je to tudi uresničljivo.
Tako je. Evo ideja za potovanje: http://www.marinaleda.com/
🙂
Ful zanimivo!
Sicer ne vem, kaj imajo šimpanzi s Španijo, ampak dobro.
Mislim pa, da je Španija zadnja, ki bi lahko sprejemala tak zakon. V zadnjih nekaj letih so pri njih izumrli pirenejski medved in gorska koza, tik pred izumrtjevm pa je njihov južnoevropski ris, ena izmed dveh velikih mačk v Evropi. Kljub večkratnemu opozorilu strokovnjakov, še se Španija problema vedno ni lotila in niti ne kaže, da se ga bo.
Po drugi strani pa se raje ukvarjajo z omejevanjem svobode človeku in to ne kakšnimi splošno nevarnimi stvarmi, ampak predvsem človeku lastnimi zadevami. Ljudem govorijo, kakšno postavijo smejo imeti, koliko smejo tehtati, kakšna oblačila smejo prodajati v trgovini, nazadnje pa so prepovedali ljudem, da si na odprtem odprejo pivo (seveda blazno škodljivo ravnanje).
@pijanec: No, s tem zakonom bodo dokazali koliko resno so mislili….
Vidim da si kar priden na blogu:), danes odhajam iz Porta Segura.
Lep pozdrav iz Brazilije!
@Dare: Ah, kako je enim fajn 🙂
Ti socialisti precej čudno razumejo svobodo: šimpanze je po tem zakonu še vedno dovoljeno zapirati v živalski vrt.
@ervinator: Ja, le kletke bodo bolj razkošne in hrana bo boljša, kot so jim nudili “nečudni” konzervativci…
Ne verjamem, da so konzervativci tisto prej imenovali svoboda.
@ervinator: Mogoče imaš prav. Konzervativcem je bilo tisto samo po sebi umevno, svoboda pripada samo ljudem. Živa bitja so namenjena služenju človeku, nas “pouči” Biblija.
Ima to res kakršnokoli povezavo z biblijo?
@jin: Po mojem ima na posreden način; biblija, katolištvo oz. vera, konzervatizem. Ti elementi so med seboj povezani.V Španiji pa so na oblasti ljudje, ki jim te “vrline” ne pomenijo veliko. Ne verjamem pa, da so tak zakon sprejeli ravno zaradi biblije.
Meni se zdi, da smo ljudje in živali (vsaj sesalci, ajd) enakovredni… V smislu spoštovanja do življenja… Pa sem desničar in katolik, poglej ga no zlomka???
Ateistek, za razliko od tebe ne vem, kaj je bilo konzervativcem samo po sebi umevno. Čudim se le, zakaj tolikšno navdušenje v besedah “svoboda za živali”, ko pa jih je še vedno dovoljeno prosto zapirati. Ne čudim se tebi, ki si itak bolan na religije, ampak medijem.
@ervinator: Verjetno se bova strinjala da je lahko tudi zapiranje manj ali bolj humano. Sicer pa nisem ravno nek navdušenec nad živalskimi vrtovi, sploh tam, kjer je zapiranje manj humano. Zato me tak zakon, ki bo vsaj eno vrsto živali obvaroval pred malomarnim početjem človeka, toliko bolj veseli.
Ateistek, strinjava se glede marsičesa, tudi glede humanega ravnanja z živalmi, kar pa sploh ni predmet debate. Obregnil sem se v medijsko pisanje o tem zakonu, ki predstavlja zelo čudno razumevanje svobode, ti pa si glede na izkazani odpor takšno pojmovanje svobode podpiral.
Podpišem. Čeprav ima Španija še ogromno masla na glavi v tem kontekstu in bi me zanimalo, zakaj so si ravno s šimpanzi želeli malo prefrcat slabo vest. Saj … blagor šimpanzem, ampak …
Živalski vrt se mi zdi v tem smislu še najmanjši problem, v kolikor je primerno urejen. Marsikateri živali je v živalskem vrtu lahko mnogo bolje kot kakšni na prostosti, na primer našim medvedom.
Za začetek pa ne razumem, kako da svet ne zbojkotira teka za biki v Pamploni. Na primer. To je že simbolično podpora drhaljenju najslabše vrste. Bikoborbe pa itak.
Simona Rebolj, res ne razumem, kaj je narobe s tekom pred biki. Razumem zgražanje nad bikoborbo po omenjenem teku, ampak zgražanje nad tekom? Tek je samo tek. Tako kot vedno sosedov pes leti za mano, tako biki letijo za tistimi ljudmi.
Samo v pojasnilo: jaz nisem problematiziral niti živalskega vrta niti ideje o pravicah živali. Moti me zgolj prazno besedičenje o svobodi.